Forum Wolnego Oprogramowania

Forum poświęcone Wolnemu Oprogramowaniu

Ogłoszenie

Witam! Forum jest obecnie we wczesnej fazie rozwoju więc za wiele tutaj nie ma :-( Ale jestem przekonany,że jeżeli ktoś poleci to forum to może się to zmieni.

#1 2010-09-15 16:14:50

 Linuxrzondzi

This is UBUNTU!

Skąd: Apartament w Just a Life
Zarejestrowany: 2010-09-10
Posty: 11
Punktów :   

Czym jest Wolne Oprogramowanie?

Witam!
To forum było by bez sensu bez tematu w którym można by było dowiedzieć się czym jest Wolne Oprogramowanie.Więc w końcu taki temat zrobiłem!
Więc pewnie znacie różne rodzaje licencji na których jest wydawane oprogramowanie(freeware,shareware,demo,beerware)lecz mało kto zna licencję Wolnego Oprogramowania(aka free source ang. wolne zródło).Więc jakie ma ta licencja zasady?
Już mówię.Otóż program nie może być Wolnym Oprogramowaniem jeśli nie spełnia 4 podstawowych warunków(tzw. wolności):
1.Wolność uruchamiania programu w dowolnym celu
2.Wolność analizowania działania programu i dostosowywania go do siebie
3.Wolność rozpowszechniania programu(ta wolność gwarantuje,że program jest CAŁKOWICIE darmowy )
4.Wolność modyfikowania programu i rozpowszechniania zmodyfikowanej wersji jako własnej(super no nie?)

Wolne Oprogramowanie dzieli się na kilka różnych licencji(np. BSD lub GPL).
A jak się zaczęła free/open source'owa mania?Właściwie WO istniało od początku komputerów gdyż programiści często wymieniali się kodem zródłowym między sobą(ta pewnie podróżowali między sobą na składakach z torebkami wypełnionymi dyskietkami )i było fajnie.Lecz ta sielanka nie trwała długo bowiem jakiś świr wymyślił "Od teraz programy będą płatne!Błahahahahahahahaha!" czego pionierem był Microsoft ze swoim złym,ciągle się wieszającym i nie-darmowym Windowsem!Działo się to w 80 latach.Wtedy zaczęła się pojawiać definicja free source.I zaczęła się prawdziwa wojna podczas której powstał wolny system operacyjny Unix który dał początek kolejnym czyli Linuxowi,BSD i wielu innym które walczyły z okrutnym BSoD'owym systemem(aka Windows) o dominacje na rynku oprogramowania.I skończyło się to tym że najnowsza wersja Linuxa-Ubuntu (zaraz po Windowsie i Mac OS X)jest najpopularniejszym systemem na świecie!

I jeszcze jedno:free i open source to NIE to samo.Free source stawia na aspekt moralny i etyczne w sprawie dostępności oprogramowania a open source podkreśla bardziej liberalne znaczenie Wolnego Oprogramowania.Obie licencje są określane mianem FLOSS co w skrócie oznacza Free/Libre Open Source Software.

Wiem,że ten opis wygląda jak wycięty z Wikipedii ale co tamXP
OK,tyle na dziś!


Witam na forum!
Witajcie neokidy-jestem waszym koszmarem!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.heavenarmy.pun.pl www.painthorse.pun.pl www.ib4um.pun.pl www.tir-sim.pun.pl www.sforaastarte.pun.pl